سه شنبه , ۱۹ آذر ۱۳۹۸
آخرین نوشتار
خانه / اخبار و اطلاعیه / یک ساعت برای ورزش عصرگاهی همدان

یک ساعت برای ورزش عصرگاهی همدان

تعداد بازدید : 247

طبق گفته مسوولان دستگاه ورزش و متولیان ورزش همگانی، همدان در ورزش شهروندی و همگانی یکی از بهترین‌های کشور است که حالا با فعال شدن ورزش عصرگاهی در استان، باید منتظر فعالیت بیشتر مردم در این حوزه باشیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، سال گذشته بود که اعلام شد آمار مشارکت مردم کشور در ورزش‌های همگانی ۲۳ درصد است که این میزان در استان همدان به مراتب بیشتر است، آماری که حاکی از آن است مردم همدان بیشتر از هر جای دیگری در کشور به ورزش روی می‌آورند و این آمار اتفاقا در عرصه همگانی به مراتب بیشتر است، حالا با اضافه شدن ورزش عصرگاهی در سبد برنامه‌های جاری هیات ورزش همگانی استان همدان، آمار و ارقام مشارکت مردم همدان در ورزش شهروندی و همگانی بیشتر هم خواهد شد و این موضوع را باید به فال نیک گرفت.

توسعه ورزش همگانی نگاهی مثبت به اقتصاد مقاومتی در ورزش است و به عنوان راهی ارزان برای رسیدن جامعه به سلامت جسمی و روحی است؛ شاید برهمین مبنا باشد که مردم همدان حالا علاقه وافری به ورزش همگانی پیدا کرده‌اند و قطع به یقین همین نگاه برایشان کافی بوده که درصد مشارکتشان را بالاتر از میانیگن کشوری برده است.

در سال ۹۱ فقط ۱۰ درصد از مردم همدان در ورزش همگانی مشارکت می‌کردند و امروز این آمار به  ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده است؛ سال گذشته طبق اعلام متولیان ورزش همگانی استان همدان، میانگین مشارکت مردم کشور در ورزش همگانی ۲۱ و هفت دهم درصد بود که آمار مشارکت مردم همدان در ورزش‌های همگانی بالاتر از آمار کشوری و چیزی نزدیک به ۲۳ درصد بود.

همه این اتفاقات وقتی رخ داد که مشاهدات عینی نشان می‌دهد ورزش عصرگاهی در استان همدان آنچنان که باید فعال نبوده و میانگین مشارکت مردم همدان در ورزش همگانی را حضور در ورزش صبحگاحی، همایش‌ها و امثالهم بالا می‌برد. حالا با فعال شدن ورزش عصرگاهی و حضور اقشاری چون کارمندان در عرصه ورزش، طبیعتا آمار و ارقام مشارکت اهالی مادستان در ورزش بالاتر از قبل هم خواهد رفت.

*هر روز یک ساعت با ورزش عصرگاهی
هادی سبزواری رئیس هیات ورزش‌های همگانی استان همدان با بیان اینکه ورزش عصرگاهی همه روزه از ساعت ۱۹ تا ۲۰ در پیست تارتان ورزشگاه شهدای قدس برگزار می شود، اظهار داشت: مربیان مجرب هدایت ورزشکاران را برعهده دارند.

وی با بیان اینکه این برنامه برای عموم مردم و به صورت رایگان در تمام رده‌های سنی انجام می‌شود، گفت: ورزش عصرگاهی برای نخستین بار به صورت سازمان‌یافته در ورزشگاه شهدای قدس شهر همدان فعال شده است.

رئیس هیات ورزش های همگانی همدان با بیان اینکه ورزش عصرگاهی شامل دو بخش عمومی، نرمش و حرکات اصلاحی ورزش است و زیر نظر مربیان با تجربه و پیشکسوتان ورزش صبحگاهی برگزار می شود، عنوان کرد: ورزش عصرگاهی همزمان با همدان در سایر شهرستان‌ها نیز فعال خواهد شد.

وی به وضعیت ورزش صبحگاهی اشاره کرد و با بیان اینکه ورزش صبحگاهی با حضور روزانه ۵ هزار ورزشکار در حال انجام است، گفت: ورزش عصرگاهی نیز برای جذب ورزشکاران برنامه ریزی شده است.

سبزواری با تاکید بر اینکه ورزش عصرگاهی بیشتر برای کارمندان مورد استفاده قرار می گیرد تا ساعاتی از عصر را به ورزش اختصاص دهند، افزود: برای ورزش عصرگاهی محدودیت در حضور ورزشکاران نداریم و همه روزه این برنامه در حال انجام است.

*برنامه‌های متعدد برای خانواده‌ها

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های مختلف این هیات برای مردم همدان افزود: امسال برای ترغیب بیشتر خانواده‌ها به ورزش و در راستای چشم انداز تعریف شده باید با برگزاری همایش‌های متنوع برای افزایش چشمگیر خانواده‌ها در فعالیت ورزش همگانی اقدام کنیم.

سبزواری اضافه کرد: برگزاری همایش‌های پیاده‌روی خانوادگی، ورزش صبحگاهی، جشنواره های محلی، بازی‌های یارانه‌ای، جشنواره ماهیگیری، جشنواره پرواز بادبادک‌ها، اردوهای گردشگری، بازی‌های کودکانه، مسابقات آمادگی جسمانی، یوگا و طناب زنی از عمده برنامه‌های اجرایی در سال جاری خواهد بود.

وی گفت: امسال برنامه‌های متعدد آموزشی و پژوهشی در رشته‌های آمادگی جسمانی، بومی محلی، ورزش صبحگاهی، تک بال، گردش در طبیعت، یوگا، طناب کشی و پیلاتس در دو بخش مربی‌گری و داوری دایر خواهد شد.

*کار خوب هیات ورزش‌های همگانی در رایگان کردن سالن‌ها

وی در ادامه افزود: رایگان شدن سالن‌های ورزشی در ساعت‌های ابتدای صبح یکی از امتیازهای مهم برای ورزش صبحگاهی و همگانی همدان محسوب می‌شود که در این بین انتظار داریم هیات‌های شهرستان ها استفاده لازم را داشته باشند.

رئیس هیات ورزش‌های همگانی همدان با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بارها فرمودند که توصیه کرده‌ام که ورزش همگانی برای مردم واجب است و به مسؤولان توصیه می‌کنم در این راه حمایت کنند، خاطرنشان کرد: مطالبه همه مردم از ورزش، همگانی شده است و آمار روز به روز در حال افزایش است.

سبزواری در پایان با بیان اینکه همدان نسبت به دیگر استان‌های کشور در سطح ورزش‌های همگانی بالاتر است و کار این هیات روی برنامه انجام می‌شود، تاکید کرد: همدان به لحاظ برخورداری از مربیان باتجربه و دارای مدارک عالی مربی‌گری در جایگاه مناسب بین استان‌های کشور قرار دارد و ثمره این موفقیت‌ها مرهون برنامه‌ریزی صورت گرفته و تعامل و برنامه محوری اعضاست.